Rezerwat Przyrody Blaikfjället

Dzika kraina bagien w południowej Laponii.

Rezerwat przyrody Blaikfjället (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Blaikfjället (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Blaikfjället (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Blaikfjället (Szwecja) - zdjęcie

Obszar: 344 km2
Rok założenia: 1994, 1995.
Położenie: Południowa Laponia w Szwecji, 20 km na zachód od Vilhelminy.

Charakterystyka:

Blaikfjället jest jednym z najbardziej skoncentrowanych obszarów bagiennych w Szwecji. Jest to wielki płaskowyż leżący wzdłuż szwedzkiego łańcucha gór. Rozciąga się na długości 60 kilometrów w kierunku południowo wschodnim od Gitsfjället do Sagatun i między dolinami jezior Malgomaj i Ormsjön. Płaskowyż nieznacznie faluje i ma przeciętną wysokość 600 do 700 metrów n.p.m. Najwyższe wzgórza Gäddsjöklumpen 716 m i Klinkhöjden 724 m znajdują się we wschodniej części rezerwatu. Prawie połowa obszaru to różne rodzaje bagiennych lasów charakterystycznych dla Blaikfjället. Na wschodnich pochyłościach płaskowyżu są jary wymyte przez wodę w łupkach ilastych.

Flora i fauna:

W rezerwacie żyje wiele gatunków ptaków, które mają tu znakomite warunki lęgowe. Są to m.in. czaple, żurawie, pardwy, cietrzewie, a także różne gatunki brodźców, bekasów, kaczek i gęsi. Latem na bagnach jest duży urodzaj maliny moroszki. Rosną one tylko na bagnach północy Skandynawii i są cennym (dosłownie) surowcem do wyrobu dżemów. W sklepach monopolowych na północy Szwecji można kupić wino z moroszki.

Dojazd:

Około 20 kilometrów od Vilhelminy, przed wsią Malgovik należy skręcić w lewo na leśną utwardzoną drogę prowadzącą do Djupdal, a następnie w lewo do Sagatun. Ze Sztokholmu do Vilhelminy jest około 700 kilometrów.

Trasy turystyczne:

W rezerwacie przyrody Blaikfjället znajdują się oznaczone szlaki piesze z kładkami na terenach bagnistych i tabliczkami informacyjnymi o faunie i florze tam występującej. Przejście nawet krótkiej trasy przez bagna w otoczeniu surowej przyrody północy będzie niezapomnianym przeżyciem. Początek szlaków turystycznych znajduje się w Sagatun, gdzie można dojechać samochodem. Wystarczy nawet jednodniowa wycieczka aby zobaczyć dziką przyrodę na zupełnym odludziu. Do wyboru jest kilka tras: „Stormyr” - dłuższa trasa okrężna przez wielkie bagna, krótsza po bardziej płaskim terenie przez bagna i lasy lub kros przez bagna. Spod nóg często zrywają się wypłoszone stadka pardw z młodymi. Koniecznie należy spróbować malin moroszek i północnych jagód, które smakują inaczej niż nasze krajowe. Nie należy zapomnieć o zabraniu do plecaka nieprzemakalnych spodni i kurtki. Na wycieczkę całodniową trzeba zabrać jedzenie i picie, na tym pustkowiu nie ma żadnych sklepów.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis rezerwatu przyrody i okolic z mapką w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa rezerwatu przyrody Blaikfjället w Szwecji
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim na FB.

Komentarze i opinie: