Rezerwat przyrody Marsfjället (Szwecja)

Alpejskie szczyty, dziewicze lasy sosnowe i bagna.

Rezerwat przyrody Marsfjället (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Marsfjället (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Marsfjället (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Marsfjället (Szwecja) - zdjęcie

Obszar: 860 km2, z czego 100 km2 to tereny bagienne.
Rok założenia: 1988
Położenie: Około 100 km na północny zachód od Vilhelminy, w południowej Laponii. Góra Marsfjället położona w centrum rezerwatu jest otoczona przez niekończące się iglaste lasy sosnowe i brzozowe, jeziora i tereny podmokłe, przeplatane strumieniami pełnych ryb.

Charakterystyka:

Rezerwat Przyrody Marsfjället – to największy masyw górski w tym rejonie. Jego najwyższy szczyt Marsfjället (1587 m) jest najwyższym wzniesieniem w południowej części Laponii. Szczyty gór mają tu zazwyczaj łagodniejsze zbocza zachodnie, a bardziej strome na wschodnie. Na wschód od masywu Marsfjällen jest ogromny płaskowyż z bagnami i dziewiczymi lasami brzozowymi i świerkowymi w których drzewa mają przeciętnie 300 do 400 lat. Ponad linią drzew są podmokłe wrzosowiska i górskie łąki gdzie dominującą roślinnością są krzewy karłowate i wrzosowiska.

Szlak pieszy z Marsliden na górę Marsfjället przechodzi obok stugi Pålssons, gdzie mieszkał pierwszy osadnik w Marsliden. W tym rejonie są także liczne ślady wcześniejszej kultury lapońskiej, szczególnie w dolinie Svartbäcksdalen i na górze Risfjället. W dawnych czasach były to miejsca ofiarne Saamów. Obecnie góry są terenem wypasu reniferów.

Flora i fauna:

Dziewicze lasy sosnowe zamieszkują niedźwiedzie, łosie, rzadziej lisy arktyczne, a także sowy i inne gatunki ptaków. Dominuje głównie wspaniała roślinność alpejska.

Dojazd:

Ze Sztokholmu do Vilhelminy (około 700 km), następnie ponad 100 km na zachód do Saxnäs lub Dikanäs. Rezerwat jest dość łatwo dostępny z Kittelfjäll od północy, lub z Fatmomakke i Marsliden od południa. Na północy trze­ba uważać na renifery, które niespodziewanie wchodzą na szosę.

Trasy turystyczne:

W rezerwacie Marsfjället jest wiele szlaków turystycznych i ścieżek pieszych. Można tu odbywać wycieczki zarówno jednodniowe jak i kilkudniowe, podczas których na szlaku nie spotkamy wielu turystów. Na wycieczki kilkudniowe konieczny jest namiot, gdyż na całym obszarze jest tylko jedna prywatna chata Bleriken. Gospodarz w sezonie opuszcza chatę, ale prosi żeby opłatę przesłać pocztą. Z Marsliden możliwa jest jednodniowa wycieczka na górę Marsfjället, której szczyt osiągamy od strony zachodniej. Najbardziej uczęszczane są szlaki w zachodniej części rezerwatu, gdzie dominują góry Marsfjället, Risfjället, Girifjället i zupełnie na zachodzie Graipesvare, Murfjället i Aunere.

W czasie 2-3 dniowej wycieczki np. z Marsliden można zwiedzić cały, najciekawszy środkowy obszar parku. Ze wzgórza Vallegietje jest rozległy widok na Marsfjället i mokradła na wschodzie.

Warto pamiętać, że jest to kraina północnego słońca i latem nie ma tu ciemnych nocy.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis rezerwatu przyrody i okolic z mapką w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa rezerwatu przyrody Marsfjället w Szwecji
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim na FB.

Komentarze i opinie: