Rezerwat przyrody Nyvallen (Szwecja)

Letnie gospodarstwo rolne z początku XVIII w.

Rezerwat przyrody Nyvallen (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Nyvallen (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Nyvallen (Szwecja) - zdjęcie

Obszar: 4,77 km2
Rok założenia: 1989.
Położenie: Na obszarze Sånfjället w Härjedalen, ponad 500 km na północny zachód od Sztokholmu. Obszar ten znajduje się w suchej i surowej strefie klimatycznej, zimy są mroźne i ziemia jest przykryta śniegiem przynajmniej 6 miesięcy w roku.

Charakterystyka:

Obszar Nyvallen jest wydzieloną strefą ochrony przyrody Parku Narodowego Sånfjället. U podnóża góry Sånfjället znajduje się „Nyvallens Fäbod” - letnie gospodarstwo rolne, które od początku XVIII wieku w dalszym ciągu jest użytkowane. W końcu XIX wieku dookoła Sanfjället było dziesięć szałasów osadników. Stopniowo były one opuszczane i obecnie w Nyvallen został tylko jeden. W pełni lata, kiedy śnieg roztopi się i Nyvallen zazieleni się, rodzina Kristoffersson przywozi tutaj swój żywy inwentarz. Obecnie wykorzystywane są narzędzia, które trochę ułatwiają życie. Nyvallen nie jest muzeum, to jest gospodarstwo prowadzające działalność handlową, gdzie za opłatą goście mogą doświadczyć życia w tradycyjnym gospodarstwie, jakie nie zmieniło się od setek lat.

Flora i fauna:

Niedźwiedzie nory spotkamy na stokach góry Lillfjället, na południe od Nyvallen. W przylegającym Parku Narodowym Sånfjället przebywa prawdopodobnie około 20 niedźwiedzi. Turysta musi mieć wyjątkowe szczęście aby je zobaczyć, gdyż są bardzo płochliwe. O ich obecności mogą świadczyć ślady pazurów na pniach drzew, odchody, lub rozkopane mrowisko.

Łosie najczęściej pasą się między wierzbami w pobliżu małych strumyków lub rzek. Ptaki przebywające w niżej położonym lesie to czeczotka, zięba, droździk, muchołówka żałobna, jastrząb, krogulec, różne sowy, często można usłyszeć głos kukułki.

Dojazd:

W Hedeviken przy drodze 84 należy skręcić na drogę do Nyvallen, gdzie znajduje się schronisko i informacja turystyczna. Do Nyvallen prowadzi bezpłatna szutrowa droga o długości około 14 km. Droga jest zamknięta w okresie zimowym.

Trasy turystyczne:

W Nyvallen znajduje się parking i punkt informacji. W małym drewnianym domku znajduje się muzeum Parku Narodowego Sånfjället, pokazujące przyrodę i życie mieszkańców na tym terenie. Wstęp jest bezpłatny. Obok domku znajduje punkt wyjścia na szlaki piesze rezerwatu Nyvallen i do parku narodowego Sånfjället. Krótkie ale strome wejście prowadzi na Lillfjället. Jest to miejsce rekreacyjne okolicznych mieszkańców. Wielu z nich razem z małymi dziećmi wspina się stromym zboczem góry na wysokość ponad 1000 metrów, aby na odsłoniętym, skalistym terenie poopalać się i cieszyć oczy wspaniałą panoramą.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Opis rezerwatu przyrody i Parku Narodowego Sånfjället z mapką w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa rezerwatu przyrody Nyvallen w Szwecji
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim na FB.

Komentarze i opinie: