Rezerwat przyrody Przylądek Torhamn (Szwecja)

Jedno z najlepszych miejsc obserwacji ptaków.

Rezerwat przyrody Przylądek Torhamn (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Przylądek Torhamn (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Przylądek Torhamn (Szwecja) - zdjęcie

Obszar: 5,18 km2
Rok założenia: 1977
Położenie: Blekinge, w okolicy Karlskrony, najbardziej na południowy-wschód wysunięty punkt Szwecji.

Charakterystyka:

Przylądek Torhamn jest jednym ze znaczących siedlisk ptaków. Ten kraniec lądu jest pierwszym przystankiem dla wszystkich wędrownych ptaków powracających z południa. Na półwyspie stwierdzono występowanie prawie 300 gatunków ptaków!

Flora i fauna:

W okresie wiosennych przelotów można tu obserwować takie ptaki jak np. nur lodowiec, burzyk popielaty (północny), nawałnik duży (Leacha), ślepowron, czapla nadobna, czapla biała, czapla purpurowa, bernikla rdzawoszyja, orlik krzykliwy, orlik grubodzioby, pustułeczka, szablodziób, ostrygojad, szczudłak, krwawodziób, biegus arktyczny, terekia, płatkonóg płaskodzioby, mewa czarnogłowa, rybitwa krótkodzioba, rybitwa białoskrzydła, rybitwa czubata, rybitwa wielkodzioba, sowa śnieżna, kraska, świergotek szponiasty, siwerniak, pliszka cytrynowa, dzierzba rudogłowa, pasterz, trznadel czarnogłowy. W marcu i kwietniu zobaczymy edredony, w kwietniu bernikle białolice, od 15 maja do 5 czerwca bernikle obrożne. Natomiast we wrześniu i październiku łabędzie krzykliwe, duże stada bernikli obrożnej i białolicej, a także markaczki i edredony. W pogodne dni października jest duża szansa zobaczyć stada liczące do tysiąca ptaków.

Dojazd:

Z Karlskrony dojechać można samochodem lub także rowerem, gdyż jest to odległość niespełna 20 km. Drogą E22 jedziemy do Jämjö, gdzie przy kościele skręcamy w prawo na Torhamn. 1,5 km za wioską znajduje się parking i wejście do rezerwatu.

Trasy turystyczne:

W Torhamn jest kilka wież obserwacyjnych i stacja ornitologiczna, która służy także jako ośrodek informacji. Blisko parkingu znajduje się pierwsza wieża obserwacyjna. Stąd jest tylko 1,5 kilometra do przylądka Torhamn. Odgałęzienie trasy na wschód prowadzi do kolejnych wież obserwacyjnych i stacji ornitologicznej.

Po drodze do Torhamn, na południe od Jämjö znajduje się Hallarumsviken, pięknie położona zatoczka, w której już tysiąc lat temu założono przystań. Otaczająca przyroda urzeka, a część okolicy objęta jest rezerwatem. Bardziej na południe docieramy do Steneryd. Zwiedzając Steneryd, cofamy się kilka wieków. Można oglądać tu pozostałości starych zagród i pastwisk przy których są tabliczki informujące o historii i sposobie użytkowania poszczególnych miejsc.

Kilka kilometrów dalej leży Yttre Park. Stąd odchodzą liniowe promy do Ytterön i Östra Hästelholmen. Ta i cztery sąsiednie wyspy to jeden z większych rezerwatów przyrody w Blekinge.

Położona na wschodnim wybrzeżu półwyspu wioska rybacka Sandhamn otoczona jest niepowtarzalną przyrodą.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis rezerwatu przyrody i okolic z mapką w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa rezerwatu przyrody Torhamn w Szwecji
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim na FB.

Komentarze i opinie: