Rezerwat przyrody Riekkola-Välivaara (Szwecja)

Rekreacyjny teren u ujścia rzeki Torne.

Rezerwat przyrody Riekkola-Välivaara (Szwecja) - zdjęcie
Rezerwat przyrody Riekkola-Välivaara (Szwecja) - zdjęcie

Obszar: 0,89 km2
Rok założenia: 1973
Położenie: Ten niewielki rezerwat leży przy ujściu rzeki Torne do Zatoki Botnickiej, 2 km na południe od centrum Haparandy na północy Szwecji.

Charakterystyka:

We wschodniej część rezerwatu blisko ujścia rzeki Torne do Zatoki Botnickiej leży niewielkie jezioro otoczone terenami podmokłymi, które są ważnym miejscem gniazdowania i odpoczynku ptaków, głównie kaczek i ptaków brodzących. W zachodniej i środkowej części leżą wzgórza Riekkola i Välivaara, wznoszące się 15 metrów nad poziomem morza. Na wzgórzach w bardziej suchych rejonach rośnie las sosnowy, a w bardziej mokrych las świerkowy. Cały obszar nosi ślady wpływu morza i rzeki Torne.

Podobno w 1732 roku w okolice Haparandy odwiedził Linneusz. Opisał on trujące zioła, które powodowały choroby zwierząt. Rośliny te nadal rosną w tej okolicy.

Flora i fauna:

Wzgórza pokryte są lasem sosnowym i świerkowym z wieloma interesującymi gatunkami roślin. Stwierdzono tu występowanie dziewięciu gatunków mchów z rodzaju Sphagnum.

Obszary podmokłe są siedliskiem ptaków brodzących i wodnych. Podczas migracji gromadzi się tu wiele kaczek, jak krzyżówki, cyraneczki, świstun, rożeniec i płaskonos. W maju można usłyszeć serenady ptaków śpiewających jak, pierwiosnek, piecuszek, rudzik, zięba, a także różnych drozdów: droździka, drozda śpiewaka, kosa i kwiczoła.

Dojazd:

Ze Sztokholmu drogą E4 wzdłuż zachodniego wybrzeża Zatoki Botnickiej do Haparandy.

Trasy turystyczne:

Jest to właściwie teren rekreacyjny, z kempingiem nad brzegiem rzeki Torne. Ścieżki prowadzą przez różne typy pięknego lasu. Spacer uprzyjemniają mistrzowie ptasiego śpiewu: piecuszek, zięba, droździk, drozd śpiewak, kos i kwiczoł. Riekkola-Välivaara latem jest terenem spacerów, a zimą jest to znakomity teren do biegów narciarskich. Ptaki można obserwować z wieży widokowej nad brzegiem jeziora.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis rezerwatu przyrody i okolic z mapką w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa rezerwatu przyrody Riekkola-Välivaara w Szwecji
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim na FB.

Komentarze i opinie: