Ålesund (Norwegia)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ålesund leży na kilku wyspach otoczonych fiordami i liczy 38 tysięcy mieszkańców. Miasto ma bogatą i żywą historię, mimo że prawa miejskie otrzymało dopiero w 1848 roku. Ålesund jest nowoczesnym, pulsującym miastem, ale nowe miasto powstało jak feniks z popiołów po wielkim pożarze 23 stycznia 1904 roku. Natychmiast zabrano się do odbudowy miasta i dzięki dużej pomocy z zewnątrz, nowe centrum miasta oddano do użytku w 1907 roku. Całe przedsięwzięcie sfinansował cesarz niemiecki Wilhelm II (1859 - 1941), często bywający w okolicy Ålesund. W wyniku fascynacji młodych architektów norweskich narodowym romantyzmem i stylem secesyjnym (Art Nouveau) powstały niezwykłe budowle, które mają unikalne miejsce w historii norweskiej i międzynarodowej architektury.

Obecnie Ålesund jest jednym z kilku secesyjnych miast na świecie, z niezwykłą atmosferą i charakterem cenionym zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Warto zwrócić uwagę na zdumiewającą ornamentację w formie kwiatów, smoków, ludzkich twarzy, wieżyczek i gotyckich pinakli, które wyglądają jak gdyby były wzięte ze średniowiecznej bajki. Deptak Kongensgata jest jedną z najpiękniejszych ulic w Norwegii! Przy zwiedzaniu miasta bardzo pomocna będzie bezpłatna broszura „On Foot in Ålesund”, dostępna w każdym biurze informacji turystycznej w Ålesund.
Panorama z góry Aksla jest kolejną, wielką atrakcją turystyczną w Ålesund. Ulicą Lihauggata dojdziemy do podnóża góry Aksla, gdzie znajduje się park miejski z czerwonymi bukami i pięknym drzewem iglastym pochodzącym z Chile o nazwie araukaria. Z parku miejskiego na szczyt Aksla prowadzą schody liczące 418 stopni. W Fjellstua przy kawiarni jest platforma widokowa, skąd można podziwiać fantastyczną panoramę wybrzeża, okolicznych wysp i całego miasta.
Akwarium Atlantyckie w Ålesund - znajduje się w Tueneset na wyspie Heissa, około 3 km na zachód od centrum miasta. Jest to największe akwarium w Skandynawii, wybudowane na skałach nad brzegiem oceanu. W akwarium zobaczymy 50 do 60 najbardziej popularnych gatunków ryb, które żyją w przybrzeżnych wodach norweskiego wybrzeża, a także ślimaki, skorupiaki i ryby żyjące w głębinach oceanu. Każdej minuty 20 tysięcy litrów świeżej, niefiltrowanej słonej wody z oceanu pompowane jest do zbiorników w muzeum. Woda pobierana jest 800 metrów od brzegu z głębokości 45 metrów. Zwiedzających od wody oddziela akrylowa szyba o grubości 26,5 centymetra, długości 18 metrów i 4 metrów wysokości. W tym akwarium znajdują się gatunki ryb atlantyckich żyjących w zimnych wodach oceanu, jak halibut, węgorz konger, dorsz, czarniak, rdzawiec, łosoś, troć wędrowna, wargacz pawiooki, wargacz kniazik, płaszczka, a także małże i homary.
Poszczególne mniejsze akwaria prezentują życie w różnych środowiskach morskich, jak akweny z silnymi prądami morskimi, wody dookoła wysepek i szkierów, czy głębokie wody fiordów (poniżej 700 metrów) gdzie panuje ogromne ciśnienie i całkowita ciemność. Na własne oczy można zobaczyć „potwory morskie” żyjące w największych głębinach oceanu kilku tysięcy metrów. W 2004 roku otwarty został basen edukacyjny, gdzie goście mają okazję zobaczyć i dotknąć różne morskie organizmy.
Wyspy Valderøya, Vigra, Giske i Godøya Trzy tunele o długości 3,5 kilometra, 4,2 kilometra i 3,8 kilometra oraz kilka mostów łączy 4 wyspy Giske z kontynentem (przejazd płatny, około 100 NOK w jedną stronę). Wyspy są zamieszkane już od ponad 8 tysięcy lat. Wyspa Giske była ważnym ośrodkiem władzy w epoce wikingów. Siedzibę miała tu rodzina szlachecka Arnungane, jedna z najpotężniejszych w Norwegii. Sławny wiking Rollon który zdobył Normandię w 911 roku pochodził z wyspy Giske lub Vigra.
Obecnie wyspy zamieszkuje 6400 osób, które utrzymują się głównie z rybołówstwa i rolnictwa. Z najciekawszych atrakcji turystycznych wymienić można mokradła Makkevika, latarnię morską w Alnes z 1876 roku, białą piaszczystą plażę Blimsanden i jaskinię Skjonghellaren. Malowniczy marmurowy kościół w Giske pochodzi z najwcześniejszego okresu chrześcijaństwa w Norwegii (XII wiek). Kościół w Giske jest jednym z największych skarbów kultury Norwegii.
![]() |
Szczegółowy opis okolic i mapka w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007 |