Wodospad Vøringsfossen (Norwegia)

Atrakcje Norwegii - Voringsfossen
Wodospad Vøringsfossen
Eidfjord
Eidfjord

Wodospad Vøringsfossen (182 m) jest w Norwegii jedną z kilku najczęściej odwiedzonych atrakcji turystycznych. Przy drodze nr 7 na płaskowyżu Hardangervidda (z Oslo 310 km, 4,5 godz.) znajduje się parking i kawiarnia, skąd można dojść do punktu widokowego. Potężny wodospad spadający na dno głębokiego kanionu zapiera dech w piersiach. Jednak lepszy widok jest przy hotelu „Fossli” powyżej wodospadu, dokąd prowadzi płatna droga. Stąd widać dwie strugi wodospadu i całą panoramę doliny. Można także dojść na dno wodospadu z parkingu, blisko górnego wylotu tunelu Måbø. Stąd prowadzi stara droga w dół ku rzece. Dalej ścieżka jest dość trudna, na stromym zboczu doliny. Potrzebne jest odpowiednie obuwie! Dojście do dna wodospadu Vøringsfossen zajmie około 45 minut.

Wodospad Vøringsfossen

"Trolltoget" (Ciuchcia trolli) jedzie starą drogą, która jest teraz zamknięta dla ruchu drogowego. Na całej trasie ciuchcia pokonuje 500 metrów różnicy wysokości. W czasie 20 minutowej przejażdżki można podziwiać dziką, piękną okolicę zachodniej Norwegii. Kręta droga wykuta na zboczach górskich z kamiennymi mostami nad spienioną rzeką świadczy o kunszcie dawnych inżynierów i budowniczych dróg. Po drodze na tablicach informacyjnych opisana jest fascynująca historia kultury i budowy dróg od XVII wieku. Drogę tą można również przejść pieszo lub przejechać na rowerze.

Ciuchcia "Trolltoget" jest to właściwie obudowany traktor na kształt lokomotywy, który ciągnie za sobą dwa wagoniki. Jest to specjalna jednostka napędowa na wzmocnionym podwoziu Nissana, przeznaczonym dla trudnych warunków. Ciuchcia ma trzy oddzielne układy hamowania. Kolejka zabiera 54 pasażerów i kursuje codziennie od 1 czerwca od 31 sierpnia. Wycieczki wyruszają spod muzeum Måbø Gard (w górę) i z Vøringsfossen (w dół) przy drodze nr 7 co godzinę.

Po zobaczeniu wodospadu można pojechać dalej w kierunku zachodnim w stronę Hardangerfjordu. Wjeżdżamy w kilkukilometrowy tunel wykuty w skale. Wewnątrz góry tunel zatacza pętlę 360o i wychodzi kilkadziesiąt metrów niżej. Teraz wąska droga niesamowicie wije się wzdłuż zboczy gór tam i z powrotem, zatacza pętle i znowu nurkuje w długie tunele gwałtownie obniżając się, by po kilkunastu kilometrach osiągnąć poziom morza w Øvre Eidfjord. Stąd już blisko do Eidfjord, skąd w prawo prowadzi droga do Kjeasen. Jest to sławne górskie gospodarstwo rolne, leżące na wysokości 600 metrów ponad Simadalsfjordem, z fantastycznym widokiem na fiord (Kjeasen opisane jest osobno).

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis okolic i mapka w przewodniku
„Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”.
Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007

Komentarze i opinie: