Trondheim (Norwegia)
![]() |
![]() |
![]() |
Trondheim (nazywane do XVI w. Nidaros), trzecie co do wielkości miasto Norwegii. Dzięki strategicznemu położeniu nad zatoką i przy rozległej żyznej dolinie, miasto stanowiło siedzibę władz Norwegii. Wielokrotnie było trawione przez pożary. W 1681 roku zostało odbudowane przez Caspara de Cicignon z Luksemburga. Nowe domy wzniesiono wzdłuż szerokich alei. Doskonale zachowane stare centrum Trondheim oddziela od reszty miasta rzeka Nidelva i zatoka Trondheimsfjord. Na głównym placu Torvet znajduje się kolumna z posągiem założyciela miasta Olafa Tryggvasona. W kilka minut drogi od centrum docieramy do gotyckiej katedry Nidarosdomen (XII-XIV w.) i Pałacu Arcybiskupiego (Erkebispegården z XII w.) z pięknymi ogrodami nad rzeką. Jest to najstarszy świecki budynek w Skandynawii. Na wschód od mostu staromiejskiego z rzeźbionymi bramami (Bybro Gamle z 1685 r.) dochodzimy do Bakklandet, dawnej dzielnicy robotniczej z zabytkowymi domami drewnianymi. Obecnie w Bakklandet domy harmonijnie sąsiadują ze sklepami, butikami i kawiarniami. Ta dzielnica miasta jest częścią dziedzictwa kulturowego Trondheim. Po przeciwnej stronie rzeki na nabrzeżu, wzdłuż Kjøpmannsgata stoją drewniane domy na palach i magazyny kupieckie z XVII i XVIII wieku.

Trondheim to leżące najdalej na północ miasto na świecie, które ma komunikację tramwajową. W latach 90. XX wieku postawiono tu na rozwinięcie tras rowerowych. Kto nie ma własnego roweru może pożyczyć jeden ze 125 rowerów miejskich, rozmieszczonych na 10 „przystankach” w rejonie starego miasta. Wypożyczenie roweru jest bezpłatne, po pobraniu specjalnej karty elektronicznej w Biurze Informacji Turystycznej. Obok mostu Bybro Gamle znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerów, który jest dużą atrakcją dla turystów. Urządzenie pomaga podjechać 130 metrów w górę, na strome wzgórze Brubakken z szybkością 2 metrów na sekundę.
Warto odwiedzić również znajdujący się nad brzegiem fiordu targ rybny, pełen znanych i nieznanych ryb i innych owoców morza. Dodatkową atrakcją w czerwcu i lipcu będą jasne noce, gdyż słońce tylko nieznacznie kryje się za horyzont na kilka godzin. Do Trondheim można dojechać samochodem, autobusem, koleją lub samolotem.
Kolejne atrakcje rejonu Trøndelag znajdziemy około 100 km na północ od Trondheim, jadąc drogą E6 do regionu Innherred. W miejscowości Røra skręcamy na drogę Rv761 do Inderøy. Ten krótki odcinek drogi „Den Gyldne Omvei” to nie tylko szlak krajobrazowy, ale także historyczny, kulturowy i kulinarny. Na drodze napotkamy warsztaty rzemiosła artystycznego, zabytki, galerie sztuki i muzea, lokalnych producentów żywności, tradycyjne gospodarstwa, można także spróbować tutejszych potraw i znaleźć nocleg w spokojnej okolicy. Głównym ośrodkiem „Den Gyldne Omvei” jest miasteczko Inderøy. Niezwykłe światło i piękny krajobraz z morzem w tle inspirował artystów i pisarzy od wielu wieków. W centrum miasta nie brak galerii i małych sklepów z żywnością własnej produkcji, a także „knajpek” z tradycyjną kuchnią Inderøysodd.