Droga trolli - Trollstigen (Norwegia)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() Trollveggen z dołu |
Trollstigen (Droga trolli)
Romsdal jest jednym z najbardziej znanych obszarów Norwegii, głównie z krętej drogi Trollstigen i ze ściany wspinaczkowej Trolltind. Spektakularną drogę Trollstigen odwiedza rocznie ponad 700 tysięcy turystów z całego świata. Jest ona częścią „Złotej drogi” prowadzącej z Åndalsnes do Geiranger. Droga trolli (droga 63) zaczyna się 6 kilometrów na południowy-wschód od Åndalsnes, jako odgałęzienie drogi E136 i prowadzi na południe przez dolinę Isterdalen aż do Valldal nad fiordem Norddals. Drogę od zachodu otaczają majestatyczne góry o nazwie Kongen (Król - 1614 m), Droningen (Królowa - 1544 m) i Bispen (Biskup - 1462 m). Po wschodniej stronie doliny leży potężny masyw Trolltindane z ostrymi szczytami powyżej 1700 m.

W dawnych czasach Trollstigen był ważnym szlakiem letnim między Sunnmøre i Romsdal. Wtedy była to tylko wąska, stroma ścieżka, gdzie ludzie i konie byli w wielkim niebezpieczeństwie. Po 8 latach budowy nowa droga Trollstigen została otwarta 31 lipca 1936 roku, przez panującego króla H.M. Haakona VII. Nawet dzisiaj droga jest przykładem solidnej sztuki inżynierskiej i budowlanej.
Serpentyna wspina się po stromych zboczach góry nad przepaściami, ma 11 ostrych zakrętów i dochodzi na wysokość 852 metrów n.p.m. do Stigrøra. Z góry widać jak na dłoni całą dolinę Isterdalen. Z okna samochodu roztaczają się wspaniałe widoki, ale kierowca ich nie widzi, gdyż musi skupić się na prowadzeniu samochodu. Nachylenie tej wąskiej drogi nad przepaściami wynosi 10% i kierowca musi jechać bardzo ostrożnie. Należy zwracać uwagę na drogowskazy. Pojazdy dłuższe niż 13 metrów nie mogą jechać tą drogą. Trollstigen jest zamknięta od końca września do połowy maja, a czasami do czerwca, jeśli opady śniegu były bardzo obfite. W połowie drogi między szóstym i siódmym zakrętem pojawia się potężny wodospad Stigfossen. Przed kamiennym mostkiem znajduje się mała zatoczka i jeżeli jest wolne miejsce samochody zatrzymują się i zachwyceni turyści uwieczniają na zdjęciach spienioną wodę spadają z wysokości 180 metrów w dolinę Isterdalen. Po jedenastym zakręcie droga osiąga Stigrørę na szczycie płaskowyżu, gdzie są parkingi, kawiarnia i sklepy z pamiątkami.
Z parkingu prowadzi ścieżka do punktu widokowego Utsikten, skąd widać całą drogę Trollstigen. Kilka lat temu wybudowana została nowa platforma widokowa, która wystaje kilka metrów nad przepaścią. Nie jest to miejsce dla ludzi, którzy boją się wysokości. Kiedy oczy nasycą się pięknem krajobrazu, uwagę przykuwają autokary na drodze. Ostre zakręty są nie lada wyzwaniem dla kierowców i niektóre autobusy blokują się w nich. Problemy mają głównie autobusy zagraniczne, gdyż kierowcy nie mają doświadczenia na tego rodzaju drogach. Kierowcy norwescy pokonują zakręty bez problemów. Czasem pojazdy jadące z przeciwnych kierunków blokują się i ciekawa staje się obserwacja, w jaki sposób rozładuje się korek na drodze. Zdumiewający jest fakt, że nie doszło tu do dużych wypadków. Prawdopodobnie dlatego, że drogą tą jeździ się z małą prędkością. Z parkingu w Stigrøra można wyruszyć na pieszy szlak Kløvstien w dół doliny Isterdalen, lub przez ośnieżone szczyty do Trollveggen.
Kløvstien. W dawnych czasach stara droga przez Trollstigen była ważnym traktem między Romsdalen i Sunnmore. Trasa ta przestała być używana, kiedy wybudowano nową drogę, ale niedawno odnowiono ją i obecnie spełniała rolę szlaku turystycznego. Szlak przecina drogę w czterech punktach i łączy się ze ścieżką, która prowadzi aż do Åndalsnes. Właściwa trasa zaczyna się koło wodospadu Stigfossen (320 m). Szlak łączy się z nową drogą Trollstigen w jej dolnej części za pierwszym zakrętem.
Jezioro Bispevatnet. Krótka trasa z parkingu leżącego przy drodze, około 1,5 km na południe od Stigrøra. Ścieżka dość łatwa, stromo wspinająca się stokiem góry do jeziora Bispevatnet (1002 m). Z góry wspaniały widok na góry Bispen i Kongen. Jak na dłoni widać parking w Stigrøra, wodospad Stigfossen i ścieżkę prowadzącą z Utsikten do przełęczy Trollveggen. Jezioro częściowo jest zamarznięte, otoczone kilkumetrowymi zaspami śnieżnymi.

Trasa Trolltindene do przełęczy Trollveggen. Szlak umiarkowanie trudny, ale wymagający. Konieczne są dobre buty, ubranie przeciwdeszczowe i polar, a także prowiant na cały dzień. Po drodze imponujący krajobraz, z rzekami, lodowcami i wysokimi szczytami gór! Przy końcu trasy fantastyczny widok na najwyżej położony obszar Romsdalen, prawie do Åndalsnes. Z parkingu w Stigrøra szlak prowadzi w kierunku ośnieżonych szczytów Trollveggen.
Trollveggen z dołu. Ścianę trolli najlepiej oglądać z dołu. Punkt widokowy znajduje się w Horgheimseidet przy drodze E136, 10 kilometrów od Åndalsnes w kierunku Dombas. Stąd widać dokładnie potężną ścianę i szczyty Trollveggen od samego podnóża. Przy dużym parkingu znajdują się sklepy z pamiątkami. Trollveggen jest najwyższą pionową skalną ścianą w Europie. Skała wznosi się na wysokość 1800 metrów od dna doliny, w tym 1000 metrów pionowego odcinka razem z 50 metrowym występem. Jest to jedna z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na świecie i tylko najlepsi alpiniści mogą podjąć się tego wyzwania.

![]() |
Szczegółowy opis okolic i mapka w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007 |