Geirangerfjord (Norwegia)

Atrakcje Norwegii - Geirangerfjord
Geirangerfjord
Geirangerfjord
Geirangerfjord
Geirangerfjord

Fiord Geiranger jest dziś jedną z największych atrakcji turystycznych w Norwegii. W 2005 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikalny krajobraz zapiera dech w piersiach. Spokojne wody fiordu otoczone są prawie pionowymi stokami gór wznoszącymi się na wysokość 1600 m n.p.m, z dzikimi wodospadami. Geirangerfjord ma długość 15 km i ponad 600 metrów głębokości.

Alpiniści z Anglii byli pierwszymi cudzoziemcami, którzy odkryli fiord Geiranger, jako cel turystyczny. Było to w połowie XIX wieku, a w 1869 roku pierwszy statek wycieczkowy przepłynął Geirangerfjord. Od tego czasu przybywali tu królowie i zamożni władcy z całego świata, a w naszych czasach, co roku podczas krótkiego lata pojawia się ponad 700.000 turystów.

Rejs promem Hellesylt – Geiranger

W Hellesylt wsiadamy na prom (włącznie z samochodem), którym przepłyniemy cały Geirangerfjord. Widoki są niesamowite, zwłaszcza w okolicy wodospadu „Siedmiu sióstr”. W czasie rejsu przez głośniki przewodnik w kilku językach (także po japońsku, a niestety nie po polsku) komentuje trasę rejsu. Opowiada także historię o rodzinie, która miała gospodarstwo na tych niedostępnych urwiskach fiordu. Ponieważ nie płacili oni podatków, komornik przypłynął pod urwisko, aby wyegzekwować należne pieniądze. Ale ta przezorna rodzina zwinęła drabinę, która umożliwiała dojście do ich domostwa. Ponieważ nie było żadnej innej możliwości dotarcia do tych ludzi, dano im za wygraną. Pokonały ich jednak skrajnie trudne warunki życia i musieli przenieść się w bardziej łaskawe okolice. Po godzinie rejsu docieramy do pięknie położonego na końcu fiordu miasta Geiranger, w którym tylko hotele mają ponad trzy piętra, reszta to kilkadziesiąt parterowych domków. Trudno w to uwierzyć, ale to małe miasteczko ma tylko 240 stałych mieszkańców. Dziwne wrażenie wywołują wielkie oceaniczne statki wycieczkowe stojące w malutkim porcie, który przypomina bardziej przystań jachtową. Fiord jest tu bardzo wąski i sprawia wrażenie niedużego jeziora otoczonego wysokimi górami.

Górskie farmy

Z Geiranger można spróbować wędrówki pieszej do górskich farm Skageflå i Knivsflå. Skageflå leży na południowej stronie fiordu, prawie naprzeciwko wodospadu Siedmiu sióstr. Natomiast Knivsflå znajduje się kilkaset metrów od wodospadu, na północnej stronie fiordu.

Dojazd:

  • W lecie okolice Geirangerfjordu można dotrzeć statkiem, autobusem lub samochodem. Z Oslo podróż trwa około 7-8 godzin.
  • Od wschodu do miasta Geiranger z Oslo dojedziemy drogą E6, następnie drogą nr 15 i 63 (droga Geirangervegen).
  • Od zachodu do miasta Hellesylt, dojedziemy skręcając z drogi 15 na 60.
  • Od północnej strony z Eidsdal do Geiranger dojedziemy niesamowitą drogą Ørnevegen.

Ørnevegen (Droga Orłów, otwarta w 1954 roku) to nazwa najbardziej stromego odcinka drogi nr 63, która z Geiranger do Eidsdal pokonuje zbocze fiordu. Z Geiranger droga wije się 11 serpentynami i wspina na najwyższy punkt w Korsmyra (620 m n.p.m). Ten odcinek drogi może być dość przerażający dla wielu turystów. Przy Ørnesvingen (Zakręt Orłów) dla turystów przygotowano specjalne miejsca do podziwiania wspaniałej panoramy Geiranger, Geirangerfjordu, wodospadu Siedmiu Sióstr oraz górskiej farmy Knivsflå.

Inne punkty widokowe to Flydalsjuvet (260 m n.p.m.) i Dalsnibba (1450 m n.p.m.) na drodze Geirangervegen, jadąc z Geiranger drogą nr 63 w kierunku południowym. Z punktu widokowego Flydalsjuvet (4 km od Geiranger) jest rozległa panorama na Geirangerfjord. Jadąc dalej na południe, po przejechaniu 12 km przy jeziorze Djupvatnet skręcamy na wąską i stromą górską drogę, która po kolejnych 5 km wspinania osiąga wysokość ponad 1400 m n.p.m. i dociera do punktu widokowego Dalsnibba. Tam widok jest jeszcze rozleglejszy, na Geirangerfjord i otaczające go góry.

Komentarze i opinie: