Droga Stalheimkleiva (Norwegia)

Atrakcje Norwegii - Stalheimkleiva
Droga Stalheimkleiva
Hotel Stalheim
Droga Stalheimkleiva
Droga Stalheimkleiva
Droga Stalheimkleiva

Droga Stalheimkleiva to najbardziej stromy podjazd w północnej części Europy. Droga jest bardzo wąska, a sam podjazd ma 13 trawersów na długości tylko 1,3 km i maksymalne nachylenie do 20%. Ta stroma droga zbudowana została w latach 1842-46, ale już od 1647 r. funkcjonowała jako szlak pocztowy. Po obu stronach drogi widać wodospady Stalheim (126 m) i Sivle (142 m).

Droga Stalheimkleiva

Od prawie 200 lat piękny widok z tarasu hotelu Stalheim na dolinę Nærøydalen jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w zachodniej Norwegii. Wielu artystów, malarzy i poetów, zarówno znanych i mniej znanych, czerpało inspirację do swoich dzieł sztuki w tym dramatycznym, jak i zarazem harmonijnym krajobrazie górskim w Stalheim. Nie bez powodu Nærøyfjorden i dolina Nærøydalen zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Już w połowie XIX w. pojawili się tutaj miłośnicy norweskich krajobrazów, którzy przypływali łodziami od strony fiordu Nærøyfjorden i zaprzężonymi w konie wozami wjeżdżali na szczyt Stalheimkleiva. Dziś rolę koni zastąpiły autokary.

Już sam początek szlaku w osadzie Gudvangen, lezącej na końcu najwęższego fiordu świata Nærøyfjorden, zapowiada mocne wrażenia. Z Gudvangen drogą E-16 jedziemy dnem wąskiej doliny Nærøydalen, po czym skręcamy w prawo, gdzie zaczyna się spektakularny podjazd 13 trawersami drogi Stalheimskleiva („kleiva” oznacza stromiznę). Na podjeździe o długości 1,3 km nachylenie sięga miejscami 20%. Na szczycie o wysokości 380 n.p.m. znajduje się hotel Stalheim, skąd rozpościera się widok na całą dolinę oraz kilka wodospadów, w tym największe Stalheimsfossen i Sivlefossen.

Ważna informacja. Od 2011 roku nie można tym podjazdem wjechać, lecz tylko zjechać. Droga jest jednokierunkowa tylko w dół. Wjeżdżamy od strony południowej łagodnym podjazdem, od hotelu zjeżdżamy w dół stromymi serpentynami. Jest to bardziej bezpieczne, gdyż nie trzeba uważać na pojazdy jadące z przeciwnej strony. Doceni to każdy, kto przejedzie tą drogą. Kiedy ja jechałem kilka lat temu, ruch był dwukierunkowy, a nerwy napięte do granic możliwości. Większość ludzi jadących autokarami, zamyka oczy i modli się. Jednak wypadki zdarzają się tam bardzo rzadko.

Hotel Stalheim jest łatwo dostępny z drogi E-16 między Oslo i Bergen, ok. 10 km od Gudvangen. Z Oslo samochodem jest około 5 do 6 godzin jazdy, z Bergen około 2 godzin. Do Stalheim można też dojechać autobusem z Voss, Bergen, Gudvangen i Flåm. Niektóre autobusy zatrzymują się przy hotelu Stalheim, inne na drodze E16. Hotel Stalheim i góry Stalheimskleiva znajdują się 2 km od przystanku autobusowego na E16. W sezonie zimowym od października do kwietnia droga jest zamknięta dla ruchu.

Na filmach poniżej można zobaczyć jak wygląda zjazd od hotelu Stalheim samochodem i autobusem.Komentarze i opinie: