Kościół w Borgund (Norwegia)

Atrakcje Norwegii - Borgund
Kościół w Borgund
Kościół w Borgund

Borgund stavkyrkje, czyli kościół słupowy lub inaczej klepkowy, zbudowano w 1150 roku i dedykowano apostołowi Andrzejowi. Jest to najlepiej zachowany i chyba najładniejszy kościół typu stavkyrkje w Norwegii, chociaż galerie i szczyty wieżyczek zostały dodane w późniejszym okresie. Także wieża dzwonnicy pochodzi z późniejszego okresu. Aż do roku 1868 był to jedyny kościół w Borgund. Jego oryginalna średniowieczna wieża zegarowa jest jedyną tego typu w Norwegii. Kalenice dachu zdobią rzeźbione wypusty w kształcie smoczych głów. Czarny, stromy smołowany dach dobrze zabezpiecza drewniany korpus całej budowli. Do wnętrza z trzech stron prowadzą drzwi wejściowe, ozdobione bogato rzeźbionymi portalami. Rzeźbione są także głowice wewnętrznych filarów, ale wnętrze jest bardzo ciemne z powodu brak okien i trudno je dostrzec. W zachodnim końcu kościoła znajduje się runiczna inskrypcja z dwunastego wieku. Kościół dostępny jest do zwiedzania od maja do września, a wstęp kosztuje około 70 NOK.

Nazwa „stavkyrkje” oznacza dosłownie kościół słupowy. Oznacza to, że konstrukcja kościoła oparta jest na drewnianym szkielecie z grubych belek, które obite są deskami. Przy jego budowie nie używano jakiegokolwiek metalu. Tego rodzaju drewniane kościoły w Norwegii wznoszono od X do XIII wieku w czasach, gdy wiara chrześcijańska mieszała się z pogańskimi wierzeniami wikingów. Należą one do najstarszych drewnianych zabytków Europy.

Kościoły budowane były różnymi technikami. Najprostsze mają jedynie główną nawę i małe prezbiterium oraz dach oparty na ścianach. Kościoły o bardziej złożonej konstrukcji posiadają trzy nawy oraz wielopoziomowy stromy dach kryty gontem oraz wieżę. Kalenice zakończone są najczęściej rzeźbami głów smoków.

W fascynującym krajobrazie dookoła pięknego kościoła w Borgund początek mają sławne historyczne drogi:

  • Vindhellavegen (Droga wiatrów)
  • Sverrestigen (Ścieżka króla Sverre)
  • Kongevegen (Królewska droga przez Galdane)
  • Droga Seltåsen
  • Droga pocztowa do Bergen

Inne atrakcje okolic Lærdal opisane są osobno:

Lærdal - mapa
Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis okolic i mapka w przewodniku
„Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”.
Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007

Komentarze i opinie: