Nordkapp - Przylądek Północny (Norwegia)

Atrakcje Norwegia: Nordkapp - Przylądek Północny
Nordkapp - Przylądek Północny (Norwegia)
Gjesvær
Nordkapp - Przylądek Północny (Norwegia)

W sezonie letnim karawany autokarów z całego świata przez całą dobę ciągną na Nordkapp. Wielu turystów może być rozczarowanych, że po przejechaniu przez skalistą pustynię na wyspie Mageröya i słonej opłacie za przejazd tunelem i wstęp na przylądek, zobaczą tylko urwisko o wysokości 307 metrów. Jeżeli będą mieli pecha, to nawet tego nie zobaczą, gdyż częstym zjawiskiem są tu mgły. Na samym Przylądku Północnym, oprócz sławnego pomnika „Dzieci świata”, znajduje się nowoczesne centrum turystyczne, mieszczące muzeum i restaurację.

Największą atrakcją na wyspie jest „ptasie safari”, czyli wyprawa na trzy małe wyspy Gjesværstappan z miejscowości Gjesvær, ale tu rzadko zaglądają wycieczki. Klify, na których gniazdują ptaki, znajdują się na archipelagu prawie stu wysp o różnych rozmiarach. Jest to jedna z największych kolonii maskonurów w północnej Norwegii. Oprócz maskonurów są tam takie gatunki nadmorskich ptaków, jak: orły bieliki, alki, edredoy, kormorany wielkie, petrele i arktyczne skuy. W sumie na wyspach gniazduje ok. 3 miliony ptaków!

Nordkapp - Przylądek Północny (Norwegia)

Nordkapp – Przylądek Północny (71°10′2″N, 25°47′40″E) jest to skalne urwisko na wyspie Magerøya (924 km2), połączonej z lądem stałym podmorskim tunelem drogowym. Na wyspie dominują gołe skały, w niektórych miejscach porośnięte tundrą. Jedyne drzewo, to suchy konar przytwierdzony żelazną obręczą do skały w miejscowości Gjesvær. Nazwę Przylądkowi Północnemu w roku 1553 nadał angielski odkrywca Richard Chancellor, który przepłynął obok niego podczas poszukiwań północnej drogi morskiej do Azji. Nordkapp błędnie uznawany jest za najdalej na północ wysunięty punkt Europy. W rzeczywistości przylądek Knivskjellodden, leżący ok. 4 kilometry na północny zachód, jest wysunięty o około 1200 m bardziej na północ niż Nordkapp. Jednak Knivskjellodden jest turystycznie mniej atrakcyjny, gdyż jest płaski i niski. Obydwa te przylądki leżą na wyspie, a za najdalej na północ wysunięty skrawek lądu stałego Europy należy uznać przylądek Nordkinn (Kinnarodden). Leży on około 68 km na wschód i jest o ok. 4,7 km dalej (71°7'60″N) od bieguna niż Nordkapp. Od 14 maja do 29 lipca słońce w ogóle tu nie zachodzi, ale niebo jest często zakryte grubą warstwą chmur.

Knivskjelodden, najbardziej na północ wysunięty punkt Europy (71°11'08''). Oznaczony szlak turystyczny (18 km w obie strony) prowadzi z drogi E69. Z płaskiego brzegu jest doskonały widok na wysokie urwisko Nordkappu. Konieczne jest zabranie ciepłego i odpornego na deszcz ubioru. Pogoda może zmienić się bardzo szybko.


Nordkapp - Przylądek Północny - mapa

Komentarze i opinie: