Park Narodowy Folgefonna (Norwegia)

Fiordy, góry, lodowce, wiszące mosty i wodospady.

Park Narodowy Folgefonna (Norwegia) - zdjęcie
Park Narodowy Folgefonna (Norwegia) - zdjęcie
Park Narodowy Folgefonna (Norwegia) - zdjęcie
Park Narodowy Folgefonna (Norwegia) - zdjęcie
Park Narodowy Folgefonna (Norwegia) - zdjęcie
Park Narodowy Folgefonna (Norwegia) - zdjęcie

Obszar: 545 km2
Rok założenia: 2005.
Położenie: Park Narodowy Folgefonna leży na półwyspie Folgefonn, pomiędzy fiordami Hardangerfjorden, Akrafjorden i Sorfjorden na południu Norwegii.

Charakterystyka:

Folgefonna faktycznie składa się z trzech lodowców: północnego (26 km2), centralnego (11 km2) i południowego (168 km2), który jest trzecim największym lodowcem w Norwegii. Południowy lodowiec jest też najwyższy (1662 m). Cztery obszary przy parku narodowym to rezerwaty krajobrazowe, doliny Ænes, Bondhus, Hattebergs i Buer. Już od początku XVIII wieku aż do I wojny światowej turyści z całej Europy byli przewożeni konno do czoła lodowca, a po lodowcu na sankach. Luksusowe jachty żeglowały dookoła półwyspu, aby witać ich po przeciwnej stronie lodowca. Dzisiaj pod lodowcem jest drogowy tunel o długości 11 km (płatny 60 NOK), który ułatwia dojazd samochodem lub autobusem. Przejście po lodowcu może być jedną z najbardziej spektakularnych wycieczek pieszych w zachodniej Norwegii. Tutaj jednego dnia można doświadczyć kontrastu między zimą i latem. Ze szczytu lodowca widać płaskowyż Hardangervidda na wschodzie i Morze Północne na zachodzie. W Folgefonna pogoda jest bardzo kapryśna, latem często pada deszcz i może być bardzo wietrznie, co trzeba brać pod uwagę wybierając się na wycieczkę. Roczne opady w Folgefonna to 5000 mm, w porównaniu z Bergen 2200 mm.

Praktyczne rady:

Lodowiec Folgefonna znajduje się na dużej wysokości i każdy turysta powinien być przygotowywany na każdy typ pogody, od słonecznego lata do zimowej burzy. Ważne jest, aby mieć z sobą okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV. Turysta powinien mieć dobrą kondycję fizyczną, gdyż wędrowanie po lodowcu jest dość wyczerpujące.

Dojazd:

Samolotem do Bergen lub Oslo. Dalej autobusem: 80 km z Bergen do Jondal; 400 km z Oslo do Oddy. Najtańszy dojazd jest własnym samochodem: promem do Szwecji, dalej przejazd samochodem do Norwegii, tunelem podmorskim pod Oslofjordem i drogą E134 do Oddy.

Trasy turystyczne:

Folgefonna to nie tylko lodowiec, ale też góry i zielone doliny, wspaniałe na piesze wycieczki. Wędrówki po dolinach nie są wymagające, ale zdobycie szczytów gór jest ekstremalnie trudne i niebezpieczne, wymagające sprzętu alpinistycznego. Także samodzielne wejście na lodowiec wymaga doświadczenia i wyposażenia w raki i liny.

Folgefonna North (1644 m). Dostęp do północnego lodowca jest dosyć łatwy, dzięki drodze na wysokość 1200 metrów do Folgefonna Summer Skicenter (letni ośrodek narciarski). Z głównego skrzyżowania w Jondal jedziemy 19 km za znakami „Folgefonna” do parkingu w Hestadalen.

Lodowiec jest bardzo popularny wśród narciarzy na wiosnę. W lecie od 20 czerwca do 20 sierpnia przewodnicy oprowadzają po lodowcu Juklavassbreen. Wejście na „Blueice” zaczyna się o godzinie 11 w Summer Skicenter. Wycieczka „standard” (od 12 lat) trwa 5 do 6 godzin i kosztuje 590 NOK, natomiast łatwiejsza „easy” (od 7 lat) trwa 4 do 5 godzin i kosztuje 490 NOK. Dla rodzin (min. 3 osoby) jest 10 % zniżki. Całe wyposażenie potrzebne do wycieczki jest włączone cenę. Każdy uczestnik musi mieć swoje ciepłe ubranie, odporne na wiatr i deszcz, napój, jedzenie, wskazane dobre buty trekingowe.

Wycieczka jest w pełni bezpieczna, czuwają nad tym doświadczeni przewodnicy, dostosowując stopień trudności do możliwości i życzeń turystów. Wejście na lód zaczyna się spokojnie, łagodnie w górę aż do obszaru wypłaszczonego, gdzie jest wspaniały widok na leżące w dole jeziora, fiordy i Alpy Rosendal. Dalej schodzimy w dół na jęzor lodowca Juklavassbreen z obszarami szczelin. Wdrapywanie się na lodowe zbocza szczelin sprawia trochę trudności, ale daje największą frajdę. W środku wycieczki następuje przerwa na odpoczynek i posiłek. Droga powrotna też ma atrakcje, jak skok przez szczelinę czy wspinaczka na ścianę lodową.

Folgefonna South (1662 m). Południowy lodowiec Folgefonna jest płaskowyżem. Większość punktów dostępu jest na zachodniej stronie. Południowa i wschodnia strona lodowca jest bardzo stroma. Dwie najbardziej popularne trasy na lodowiec zaczynają się w Fonnabu i Tokeim blisko Oddy. Przejście po lodowcu z Fonnabu do Holmaskjør i z powrotem trwa 4 godziny. Wycieczki wyruszają z Fonnabu w godzinie 10.

Południowa część parku Folgefonna to nie tylko lodowiec, ale także zielone doliny i wspaniałe góry, nazywane Alpami Rosendal (od miejscowości Rosendal). Są to góry bardzo malownicze, o niespotykanej urodzie. Chociaż szlaków turystycznych nie jest dużo, są one bardzo atrakcyjne.

Dolina Buerdalen do lodowca Buerbreen to piękna, dzika zielona dolina ze stromymi zboczami gór. Na końcu doliny jest spektakularny błękitny lodowiec Buerbreen. Można podziwiać ogromne szczeliny w lodzie i usłyszeć jęk i skrzypienie lodowca który niedostrzegalnie porusza się.

Z Rosendal do doliny Bjorndalen. Z Rosendal mijamy Baroniet, najmniejszy zamek w Norwegii i dalej do doliny Muradalen, aż do małego parkingu po prawej stronie. Po przejściu trzeciego strumyka skręcamy w lewo w górę szlakiem do Bjorndalen. Teren jest łatwy do przejścia. Nad jeziorem wąska ścieżka prowadzi do domków Bjorndalen. Przechodzimy rzekę przez most i wracamy nieoznaczoną ścieżką na południowej stronie jeziora Isorvatnet do zachodniego końca jeziora Prestavatnet, gdzie dochodzimy do szlaku. Od jeziora szlak biegnie w dół stoku. Łańcuchy mogą znajdować się w najbardziej stromych miejscach. Trasa łatwa, bardzo widokowa z wieloma atrakcjami (wiszące mosty, wodospady), około 4-5 godzin.

Pełny tekst w Magazynie Skandynawskim „Zew Północy” nr 2 lipiec-sierpień 2009 Wydawca: PCIT TRAMP, Szczecin Magazyn Skandynawski Zew Północy nr 2 lipiec-sierpień 2009

Komentarze i opinie: