Park Narodowy Oulanka (Finlandia)
Kaniony, wodospady i wiszące mosty.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Obszar: 270 km2
Rok założenia: 1956, rozszerzany w 1982 1989 roku.
Położenie: Oulanka leży na wyżynnym obszarze w rejonie Kuusamo-Salla, 50 km na północ do miasta Kuusamo. Geograficznie obszar parku należy do strefy południowej Laponii.
Charakterystyka:
Oulanka to odludny obszar z bogatą rozmaitością form krajobrazu (kaniony, wodospady, wiszące mosty), fauny i flory. W okresie postglacjalnym dna kotlin były napełnione grubą warstwą żwiru. Rzeki stopniowo wymywały go i dzisiaj w tych miejscach są głębokie, imponujące doliny, które zwężają się miejscami do głębokich kanionów oskrzydlonych skalistymi klifami. Na uskokach skalnych utworzyły się grzmiące katarakty i to głównie one przyciągają turystów do Oulanki. Najbardziej znane wodospady to Kiutaköngäs, Taivalköngäs i Jyrävä, ale warte zobaczenia są także katarakty Aallokkokoski i Myllykoski. Rzeka Oulankajoki razem z jej dopływami odprowadza wody z północnego obszaru Finlandii do Morza Białego.
Górzysty krajobraz połączony z urodzajnym podłożem tworzy rozmaitość mikroklimatów i obfitość środowisk. Północna część parku jest zdominowana przez obszary podmokłe i bagniste lasy. Fauna jest bogata i typowa dla północnego lasu. Dużo jest łosi, ale najliczniejsze są renifery. Drapieżniki to niedźwiedzie brunatne, wilki i rosomaki. Na terenie parku gnieździ się ponad 100 gatunków ptaków, z czego ponad połowa to ptaki śpiewające. Królem bystrych wód jest pstrąg jeziorowy.
Praktyczne rady:
Park Narodowy Oulanka to oprócz malowniczych tras pieszych z wiszącymi mostami, także atrakcyjne łowiska dla wędkarzy i spływy kajakiem lub pontonem po górskich rzekach. Na terenie parku tylko w wyznaczonych miejscach można rozpalać ognisko i rozbijać namioty. Można zbierać jagody i grzyby. Ryby można łowić po wykupieniu zezwolenia w punkcie informacji turystycznej. W chatach na odludziu wskazane jest zakwaterowanie tylko na jedną noc. Wyruszając na trasy piesze warto założyć na głowę moskitierę. Wielka ilość komarów i meszek nie jest tu niczym niezwykłym.
Dojazd:
Samochodem – promem do Nynäshamn lub Helsinek, dalej przez Rovaniemi lub Kuusamo do Käylä, stąd około 10 km do Juumy lub Kiutaköngäs, gdzie znajduje się centrum informacji.
Samolotem przez Helsinki do Rovaniemi lub Kuusamo. Z Kuusamo są połączenia autobusowe do wiosek Ruka, Juuma, Käylä lub Hautajärvi.
Szlaki turystyczne:
W parku Oulanka jest łącznie 85 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych, w tym cztery ścieżki dydaktyczne o długości od 1 do 5 kilometrów. W obrębie parku jest siedem chat noclegowych, a poza terenem parku są jeszcze trzy chaty na szlaku Karhunkierros. Udogodnieniem dla turystów pieszych jest wiele miejsc na rozpalenie ognia, szałasy, drewniane kładki na bagnistych ścieżkach i sławne wiszące mosty nad rzekami. Ponieważ park ten znajduje się blisko koła polarnego, w czerwcu i lipcu nie ma tu ciemnych nocy.
Pierwsze kroki kierujemy do centrum informacji turystycznej, skąd już tylko 1 kilometr do wodospadu Kiutaköngäs. U podnóża wysokich, czerwonych dolomitowych klifów rzeka Oulanka z hukiem spada z 14 metrów. Żeby bliżej zapoznać się z przyrodą Oulanki, wyruszamy na pobliskie ścieżki dydaktyczne.
Z parkingu w Savilampi jest blisko do spektakularnego kanionu Oulanki i wodospadów Taivalköngäs. Po przejściu 1,5 kilometra skręcamy w prawo, gdzie szlak prowadzi do kanionu. Leśna ścieżka często zbliża się do górnej krawędzi głębokiej doliny, skąd daleko w dole widać spienione wody rzeki Oulanki. Z kanionu wracamy na główny szlak i dochodzimy do mostu wiszącego nad wodospadami Taivalköngäs, największymi na rzece Oulance. Niepewnie czujemy się na chwiejnym moście linowym, zawieszonym nad grzmiącym wodospadem.
Kolejna atrakcja Oulanki to Pieni Karhunkierros – mały szlak niedźwiedzia (zielone oznakowania, 12 km). Szlak zaczyna się i kończy przy kempingu Retki-Etappi we wsi Juuma. Trasa prowadzi przez najpiękniejsze katarakty w okręgu Kuusamo, wiszące mosty, bagna i strome klify.
Pierwsze katarakty na szlaku to Niskakoski. Stąd po krótkiej wędrówce docieramy do starego młyna nad rzeką Kitkanjoki. Z tarasu przy młynie, lub lepiej z wiszącego mostu, można podziwiać wspaniałe, grzmiące katarakty Myllykoski. Dalej trasa prowadzi przez bagniste tereny po kładkach i leśną ścieżką dochodzi do mostu wiszącego w Aallokkokoski. Kolejny wodospad na trasie to Jyrävä o wysokości 9 metrów. Teraz trasa wspina się na grzbiet zbocza z którego widać w dole wąwóz rzeki Kitka i katarakty. W Harrisuvanto szlak skręca w lewo, wracając dookoła jeziora Jyrävä do Juumy.
Najbardziej znana trasa w Oulance to Karhunkierros (szlak niedźwiedzia). Cały szlak ma długość 80 km, z czego 56 km prowadzi przez park narodowy. Trasa przebiega przez najpiękniejszą naturalną scenerię regionu Kuusamo i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Po drodze szlak przecina kaniony, które w 6 miejscach przechodzi się po wiszących mostach nad spienionymi wodami rzek. Na trasie dostępnych jest 10 chat noclegowych w odległości 1 dnia wędrówki.
![]() |
Szczegółowy opis parku i mapka w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007 |
