Park Narodowy Norra Kvill (Szwecja)

Pradawny las iglasty w południowej Szwecji.

Park Narodowy Norra Kvill - zdjęcie
Park Narodowy Norra Kvill - zdjęcie
Park Narodowy Norra Kvill - zdjęcie

Obszar: 1,14 km2
Rok założenia: 1927, rozszerzony w 1989.
Położenie: ok. 20 km na zachód od Vimmerby w Smålandii, południowo-wschodnia Szwecja.

Charakterystyka:

Ten „miniaturowy” park jest unikalnym, dobrze zachowanym pradawnym lasem na wyżynie Smålandii. Ziemia, na której rosną świerki i leżące wokoło wielkie otoczaki pokryte są miękkim, grubym „dywanem” mchów i porostów, co jest zjawiskiem normalnym w Smålandii. W innych regionach Smålandii ludzie wykorzystywali kamienie do budowy zabudowań oraz długich, kamiennych murów chroniących ich ziemie. Jednak w Norra Kvill kamienie są nietknięte. Niezwykłą cechą krajobrazu jest duża ilość otoczaków, które w wielu miejscach tworzą „kamienne pola”. Jądro góry zbudowane jest z granitu, a warstwa wierzchnia to materiał skalny moreny pozostawionej przez lodowiec. W sercu Norra Kvill nie było wycinki drzew przez ostatnie 150 lat i dlatego zachował się tu charakter pradawnego lasu. Około 80% parku to drzewa sosnowe, z których wiele liczy ponad 350 lat. Mimo że świerki są młodsze od sosen, są od nich wyższe. Niektóre mają 2,5 metra w obwodzie i 35 metrów wysokości.

Flora i fauna:

Pradawne lasy to środowisko bardzo bogatej flory i fauny. Brak ingerencji człowieka w lesie oznacza obfitość martwych drzew, które są ważną częścią całego ekosystemu. W lesie takim swoje siedlisko ma wiele rzadkich gatunków dzięciołów i sów. Bez powalonych i próchniejących drzew wiele gatunków grzybów, mchów, porostów, owadów i ptaków nie może istnieć. Zwierzęta żyjące w Norra Kvill to typowe gatunki dla tego rodzaju iglastego lasu jak łosie, sarny, lisy i zające, okazjonalnie kuny czy nietoperze.

Jak na las iglasty jest tu zadziwiająca rozmaitość gatunków roślin. Na terenie parku zanotowano występowanie 200 gatunków mchów, 100 gatunków porostów i ponad 200 gatunków roślin naczyniowych. W niższych i bardziej wilgotnych obszarach w ściółce lasu rosną niesamowite ilości jagód.

Na bagnistym terenie leśnym na północnej stronie jeziora Stora Idgölen rośnie czermień błotna, fiołek błotny, oraz bardziej północne rośliny jak siódmaczek leśny i turzyca życicowa. Powierzchnię jezior pokrywają lilie wodne i wielkoliściaste rdestnicowate.

Dojazd:

park jest łatwo dostępny, leży 19 km na północny zachód od Vimmerby i 2 km od drogi do Norra Vi. Siedem kilometrów na południe od Ydrefors znajduje się znak drogowy informujący o zjeździe na parking przy wejściu do Norra Kvill.

Trasy turystyczne:

Na terenie parku nie wolno chodzić poza wyznaczonym szlakiem, nie wolno rozbijać namiotów i rozpalać ogniska. Dozwolone jest zbieranie jagód. Wejście do Norra Kvill znajduje się blisko parkingu przy jeziorze Stora Grytgölen. Całą trasę o długości około 4 km okrążającą jeziora Stora Idgölen i Lilla Idgölen można przejść w ciągu 3 godzin, włącznie z dłuższym postojem na zbieranie jagód. Trasa jest łatwa, odpowiednia nawet dla małych dzieci.

Powalone martwe drzewa, porosty wiszące na gałęziach starych drzew, olbrzymie otoczaki pokryte mchami i urokliwe jeziora nadają Norra Kvill charakter prawdziwego dziewiczego lasu. Można powiedzieć, że jest to las trolli. Idąc ścieżką między ogromnymi sosnami i wielkimi głazami pokrytymi zielonym kożuchem mchów wydaje się, że zaraz natkniemy się na jakiegoś gnoma, duszka leśnego lub wróżkę. Dochodzimy do Stora Idgölen, większego z dwóch jezior w parku. To „oczko wodne” porośnięte liliami wodnymi i bobrkiem trójlistkowym często jest nazywane "zaczarowanym jeziorem". Dalej skręcamy w prawo, kierując się do jeziora Lilla Idgölen. Ścieżka okrąża je strony północnej i dalej prowadzi na południe w kierunku góry Idhöjden (230 m n.p.m.). Tutaj szlak odbija w lewo i wspina się na wierzchołek góry. Z Idhöjden jest wspaniały widok na leżące niżej rozległe lasy. Ścieżka prowadząca w dół jest dość stroma, zabezpieczona poręczami. Dalszy ciąg szlaku prowadzi przez płaskie tereny bagniste. Szczególnie na tym odcinku jest duża ilość wielkich otoczaków pokrytych zielonymi mchami i jasnożółtymi porostami. Na skrzyżowaniu szlaków kierujemy się w prawo, ścieżką prowadzącą wzdłuż południowego brzegu jeziora Stora Idgölen i dalej w stronę punktu wyjścia na parking.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis parku i mapka w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa Parku Narodowego Norra Kvill w Szwecji

Komentarze i opinie: