Park Narodowy Pieljekaise (Szwecja)

Dziewicze lasy brzozowe i kwieciste łąki.

Park Narodowy Pieljekaise - zdjęcie
Park Narodowy Pieljekaise - zdjęcie
Park Narodowy Pieljekaise - zdjęcie

Obszar: 153,4 km2
Rok założenia: 1909.
Położenie: na południowym krańcu gór północnej Szwecji, około 10 km na południe od Jäkkvikk w Norrbotten.

Charakterystyka:

Pieljekaise głównie kojarzy się z górskim dziewiczym lasem brzozowym, w którym można spotkać nieliczne chatki Saamów. W epoce lodowcowej Skandynawia była przykryta grubą czapą lodu. Około 9000 lat temu lodowiec ustąpił i ślady jego działalności widoczne są do dzisiaj. Przykładem są łagodne zbocza dolin w kształcie litery U i obszary ziemi pokryte otoczakami, które były uwięzione w lodzie. Na zboczach górskich podłoże zawierające łupki jest dość jałowe, natomiast w dolinach jest urodzajniejsza ziemia. Kwiaty na łąkach tworzą imponujące kolorowe pola. Charakterystycznym kwiatem w parku Pieljekaise jest żółty pełnik europejski, który rośnie tu w wielkich ilościach. Najwyższym wzniesieniem jest góra Pieljekaise (1138 m) we wschodniej części parku. Dwa szczyty górskie w języku Saami nazwane są "górskie uszy", gdyż faktycznie z profilu podobne są do ucha.

Od tysiącleci Saamowie na tych terenach najpierw polowali na renifery, a później wypasali na wpół udomowione zwierzęta. Należy pamiętać, aby nie zbliżać się i nie płoszyć pasących się reniferów.

Flora i fauna:

Dwie trzecie powierzchni parku jest pokryte lasem brzozowym do wysokości 800 m. Na górskich wrzosowiskach rosną jagody, borówki, żurawina, mącznica alpejska i brzoza karłowata. Bujne łąki wczesnym latem pokryte są kwiatami wysokich roślin jak pełnik europejski czy bodziszek leśny, a później modrzykiem górskim, trującym tojadem dzióbatym, arcydzięglem litworem i ostrożeniem dwubarwnym.

W parku można spotkać łosie i renifery. Są także niedźwiedzie, rysie, rosomaki i lisy polarne, ale unikają one ludzi. Z ptaków spotkamy pardwy mszarne, pardwy górskie i siewki złote. W parku jest wiele jezior obfitujących w ryby, zwłaszcza w łososiowate palie alpejskie.

Dojazd:

do Jäkkvik samochodem lub autobusem przez Arvidsjaur i Arjeplog drogą 95.

Trasy turystyczne:

Park Narodowy Pieljekaise leży z dala od uczęszczanych szlaków i odwiedza go niewielu turystów, nawet tych, którzy idą szlakiem "Kungsleden", którego 5 kilometrowy odcinek przecina obszar parku. Najłatwiejsze dojście do parku jest właśnie szlakiem Kungsleden, od północy 6 km z Jäkkvik, lub do południa 9 km z Adolfsström. Na szlaku Kungsleden znajduje się jedyna chata noclegowa jaka jest na terenie parku Pieljekaise. Domek posiada dwa pokoje. Jeden z nich jest otwarty na wizyty dzienne. W drugim pokoju (dla 4 osób) można przenocować, ale jest on zamknięty. Klucz można wykupić w Jäkkvik lub w sklepiku w Adolfström.

Najwyższym wzniesieniem jest góra Pieljekaise (1138 m) we wschodniej części parku. Można na nią wejść ze szlaku, który prowadzi z Jäkkvik do Viejenäs na południu. Ze względu na krótkie odległości, ciekawe mogą być wycieczki jedno lub dwudniowe. W parku można zbierać jagody i grzyby.

Przewodnik: Skandynawia - Parki narodowe i rezerwaty przyrody Szczegółowy opis parku i mapka w przewodniku „Skandynawia – Parki narodowe i rezerwaty przyrody”. Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007
Mapa Parku Narodowego Pieljekaise w Szwecji

Komentarze i opinie: